Setkání s Radkem Špicarem a Tomášem Sedláčkem

Setkání proběhlo 10.3.2015 ve fantastické atmosféře, oba hosté byli nadšení z toho, že se můžou setkat se studenty na škole, kde oba studovali a kde položili základy svého profesního úspěchu.

 
Radek a Tomáš se s námi podělili o několik postřehů:
 
- využijte každou příležitost zúčastnit se aktivit ve škole i mimo školu, teď je ten pravý čas dovídat se nové věci, potkávat nové lidi, zapojit se do prospěšných, akademických aktivit, kroužků, atd.
 
- právě na gymnáziu položíte základy svého "sociálního kapitálu", z kterého budete těžit celý život - přátele, které získáte na GJS, vám budou oporou v dalším životě. Tomáš a Radek se ve svých kariérách podporovali a spolupracovali na společných projektech - navázali tak na důvěru, kterou si vybudovali během studia na gymnáziu.
 
- čtěte. Nyní máte čas a svobodu "nasávat" informace, přemýšlet, vytvářet a testovat hypotézy. Ač se Vám to nezdá, nyní máte relativně více času než kdy jindy v životě budete mít.
 
- buďte podnikaví, nebojte se zariskovat a pustit se do projektu, který se zdá být obtížný. Tato zkušenost vás obohatí.
 
- zvažte studium v zahraničí po dosažení titulu bakalář, vybudujete si tím v ĆR dostatečné zázemí pro budoucnost.
 
- fakta, nabiflovaná v předmětech, zapomenete. Je to paralela s nadsázkou, který jeden z hostů získat od svého mentora "vysoká škola ti dá to, co zbyde když zapomeneš vše, co ses tam naučil".
 
 
A kde najít místa a akce, kterých se můžou studenti zúčastnit již nyní a kde se setkávají a debatují inspirativní osobnosti?
 
- setkání v Era světě, příklad a nahrávka pořadu s Tomáše Sedláčkem je zde:
lze se přihlásit k odebírání novinek
 
- další vynikající zdroj aktuálních informací o nadcházejících akcích je Tomášova FB stránka:
 
- posledním místem, kde se koná mnoho zajímavých debat a kde je možné setkat se s předními českými i zahraničními inspirativními osobnostmi je knihovna Václava Havla:
 
Došlo samozřejmě i na mnoho otázek studentů, z kterých každý z hostů vybral zcela nevědecky jednu nejlepší, podle svého gusta.
 
Po téměř 2 hodinách jsme setkání v domácí atmosféře museli ukončit. Radost nám udělalo to, že Radek a Tomáš přislíbili, že se na GJS jako hosté budou vracet.

 

Profily hostů s linky na videa, blogy, účty ...

Radek Špicar

Radek Špicar je absolventem Karlovy University a University of Cambrdige, jako stipendista Fulbrightova programu studoval na Georgetown University. Působil jako náměstek místopředsedy vlády pro ekonomiku, poté nastoupil do firmy Škoda Auto, kde postoupil až na pozici člena vrcholového managementu firmy.

Nyní působí jako ředitel české pobočky předního think tanku Aspen Instutite Prague, je rovněž viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR. Přednáší na Institutu ekonomických studií FSV UK a na Diplomatické akademii MZV.

Video - Radek Špicar v pořadu ČT hovoří o založení Aspen Institute Prague - velmi upřímné, obsažné a zajímavé
 
Stránka - The Aspen Institute Prague - akce, materiály, videa, programy pro mladé (!) - naplnění ideálu převzetí osobní odpovědnosti za budoucnost republiky a snad i středoevropského regionu
 
Blog - Radka Špicara na aktualne.cz
 
Video - Radek Špicarv Otázkách Václava Moravce 28.9.2014

 

Tomáš Sedláček

Vystudoval teoretickou ekonomii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, za diplomovou práci o etice a ekonomii obdržel prestižní Hlávkovu cenu.

V roce 2001 se Tomáš Sedláček stal ekonomickým poradcem prezidenta České republiky Václava Havla, v lednu 2004 se stal poradcem ministra financí Bohuslava Sobotky, v jehož týmu se do roku 2005 podílel na daňové reformě a hledání cest ke snižování schodku rozpočtu.

V roce 2006 se stal hlavním makroekonomickým stratégem ČSOB, ve stejném roce získal stipendium na Yale University ve Spojených státech, která ho zároveň ve své výroční zprávě zařadila mezi pětici nadějných mladých ekonomů.

V roce 2009 se stal členem expertní skupiny Národní ekonomická rada vlády (NERV).

Do povědomí nejširší veřejnosti se Tomáš Sedláček dostal jako autor knihy Ekonomie dobra a zla, která vyšla v roce 2009. Kniha byla vydána v několika dotiscích a stále patří k nejprodávanějším knihám českého knižního trhu. V roce 2012 za ni obdržel Německou cena za ekonomickou knihu (Deutscher Wirtschaftsbuchpreis 2012).

V dubnu 2012 vydal svoji druhou knihu Soumrak homo economicus, kde prostřednictvím dialogu s ekonomem Davidem Orellem odhalují nedostatky současné ekonomické doktríny západní společnosti.

 

Video - diskusní pořad ČT Interpelace, skvěle moderovaný Tomášem Sedláčkem 
 
Blog - Tomáše Sedláčka na aktualne.cz

blog.aktualne.cz/blogy/tomas-sedlacek.php

Video - uvolnění Tomáš Sedláček a Václav Moravec ve scénických rozhovorech 
 
Video - lítý souboj ekonomů Tomáš Sedláčka a Ilony Švihlíkové, intelektuální pochoutka
 
Video - Theology of Joy - Tomáš Sedláček skvěle diskutuje o víře a ekonomii v Yale Center for Faith and Culture  
 
Video - Film Talks - diskuse nad filmy - kulturními fenomény - z různých úhlů pohledu lidí, kteří často vidí dál
 
Twitter - chcete se dovídat aktuality přímo od Tomáše, včetně linků na nové diskuse a vystoupení? Zde je jeho účet twitter.com/atomsedlacek